Historie rodzinne od kuchni

Warsztaty kuchni żydowskiej i historii rodzinnej, czyli to, co lubimy najbardziej: genealogia i jedzenie.

2 kwietnia 2023 r. godzina 15.00

Już 2 kwietnia, tuż przed Pesach, Fundacja Centrum Taubego na rzecz Edukacji i Życia Żydowskiego zaprasza na drugie warsztaty w ramach programu europejskiego  CIV-ASHOAH. Tym razem do tematu historii i kultury Żydów aszkenazyjskich  i ich roli w historii Europy podejdziemy od strony kuchni i rodzinnych  korzeni.

Zapraszamy Was do rozmów o tym, Co wspólnego mają Pesach i Wielkanoc?

Czemu tradycyjny rosół żydowski ma kulki macowe zamiast makaronu?

Co to znaczy koszerny? Kto jest Żydem? Jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne swoich przodków? Co oznacza Prawo Powrotu? I jak wiele o naszych przodkach mogą nam powiedzieć macewy?

Wspólnie ulepimy kulki macowe do bulionu i przy obiedzie porozmawiamy o różnych tradycjach związanych ze świętem Pesach. W trakcie wydarzenia znajdziemy również czas na opowieści o historiach rodzinnych i roli genealogii oraz o tym, jak rozpocząć poszukiwania przodków. Spotkanie będzie także okazją do przedstawienia Wam naszego projektu, współrealizowanego z partnerami z Włoch i Francji. Dodatkowo poprosimy Was o opinie, wrażenia i konstruktywną krytykę. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w wydarzeniu i wymiany opinii oraz wrażeń, które pomogą nam w stworzeniu nowych, szeroko dostępnych materiałów edukacyjnych. Zależy nam, by w warsztatach wzięli udział przedstawiciele różnych pokoleń, grup społecznych i zawodów, byśmy wspólnymi siłami mogli walczyć z dyskryminacją, rasizmem, uprzedzeniami i obojętnością.

Zajęcia poprowadzą doświadczone edukatorki: Marta Eichelberger Jankowska, Aleksandra Sajdak oraz Kaja Siczek.

Wasze uczestnictwo i opinie pozwolą nam zoptymalizować podejmowane działania i w przyszłości przygotować możliwie najlepszą ofertę edukacyjną w Polsce i w Europie.

Projekt koordynowany przez Ligue de l’enseignement (Francja) we współpracy z Arci (Włochy) i Fundacją Centrum Taubego (Polska) jest współfinansowany przez program „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości”, mający na celu ochronę i promowanie zapisów karty praw podstawowych i traktatów Unii Europejskiej.

Warsztaty odbędą się w Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.

Osoby, które mają ukończone 16 lat, mogą zarejestrować się przy użyciu poniższego formularza. Ilość miejsc ograniczona; na warsztaty zaprosimy pierwszych 50 zarejestrowanych osób.

Civ_Ashoah_logo_fond_couleur
cropped-websTC_Logo-main-RGB.png
Civ_Ashoah_logo_fond_blanc

More Posts

A Sukkot Call to Action

As we gather in the sukkah to celebrate Sukkot, the Feast of Tabernacles, we embrace the metaphor of temporariness. The holiday reminds us of the

Field Guide to Jewish Warsaw

Order an e-book today ! USD 29.99!

Send Us A Message

1,000 Years of Jewish Life in Poland: A Timeline

Order an e-book today! USD 19.99