Historie rodzinne od kuchni

Warsztaty kuchni żydowskiej i historii rodzinnej, czyli to, co lubimy najbardziej: genealogia i jedzenie.

2 kwietnia 2023 r. godzina 15.00

Już 2 kwietnia, tuż przed Pesach, Fundacja Centrum Taubego na rzecz Edukacji i Życia Żydowskiego zaprasza na drugie warsztaty w ramach programu europejskiego  CIV-ASHOAH. Tym razem do tematu historii i kultury Żydów aszkenazyjskich  i ich roli w historii Europy podejdziemy od strony kuchni i rodzinnych  korzeni.

Zapraszamy Was do rozmów o tym, Co wspólnego mają Pesach i Wielkanoc?

Czemu tradycyjny rosół żydowski ma kulki macowe zamiast makaronu?

Co to znaczy koszerny? Kto jest Żydem? Jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne swoich przodków? Co oznacza Prawo Powrotu? I jak wiele o naszych przodkach mogą nam powiedzieć macewy?

Wspólnie ulepimy kulki macowe do bulionu i przy obiedzie porozmawiamy o różnych tradycjach związanych ze świętem Pesach. W trakcie wydarzenia znajdziemy również czas na opowieści o historiach rodzinnych i roli genealogii oraz o tym, jak rozpocząć poszukiwania przodków. Spotkanie będzie także okazją do przedstawienia Wam naszego projektu, współrealizowanego z partnerami z Włoch i Francji. Dodatkowo poprosimy Was o opinie, wrażenia i konstruktywną krytykę. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w wydarzeniu i wymiany opinii oraz wrażeń, które pomogą nam w stworzeniu nowych, szeroko dostępnych materiałów edukacyjnych. Zależy nam, by w warsztatach wzięli udział przedstawiciele różnych pokoleń, grup społecznych i zawodów, byśmy wspólnymi siłami mogli walczyć z dyskryminacją, rasizmem, uprzedzeniami i obojętnością.

Zajęcia poprowadzą doświadczone edukatorki: Marta Eichelberger Jankowska, Aleksandra Sajdak oraz Kaja Siczek.

Wasze uczestnictwo i opinie pozwolą nam zoptymalizować podejmowane działania i w przyszłości przygotować możliwie najlepszą ofertę edukacyjną w Polsce i w Europie.

Projekt koordynowany przez Ligue de l’enseignement (Francja) we współpracy z Arci (Włochy) i Fundacją Centrum Taubego (Polska) jest współfinansowany przez program „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości”, mający na celu ochronę i promowanie zapisów karty praw podstawowych i traktatów Unii Europejskiej.

Warsztaty odbędą się w Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.

Osoby, które mają ukończone 16 lat, mogą zarejestrować się przy użyciu poniższego formularza. Ilość miejsc ograniczona; na warsztaty zaprosimy pierwszych 50 zarejestrowanych osób.

Civ_Ashoah_logo_fond_couleur
cropped-websTC_Logo-main-RGB.png
Civ_Ashoah_logo_fond_blanc

More Posts

Until next time, Poland!

In late-June and early-July 2024 I went to Poland for the fourth time. As a result of two life-affecting events in the early 2010s, my

1,000 Years of Jewish Life in Poland: A Timeline

Order an e-book today! USD 29.99

Field Guide to Jewish Warsaw

Order an e-book today! USD 29.99!

Field Guide to Jewish Krakow

Order an e-book today! USD 29.99!

Field Guide to Jewish Lodz

Order an e-book today! USD 29.99!

Send Us A Message